10 maja, 2017

Dr Benio dla mediów o skutkach nowelizacji Dyrektywy w regionach

Jeśli wejdzie w życie w proponowanym kształcie nowelizacja dyrektywy o pracownikach delegowanych polskie firmy wysyłające swoich pracowników za granicę będą musiały wypłacać wynagrodzenie według wszystkich zasad obowiązujących w kraju, do którego pracownik został wysłany, a dodatkowo maksymalny okres delegowania zostanie mocno ograniczony.  Na skutek tego, dziesiątki tysięcy polskich firm utraci międzynarodowe kontrakty, a pracę może stracić od 400 do 900 tys. pracowników wykonujących zadania przy zagranicznych projektach.
- Polscy specjaliści zarabiali tam netto dwa do trzech razy więcej, niż mogliby dostać za tę samą pracę w kraju. Zyskiwał na tym nie tylko ZUS czy Urząd Skarbowy, ale przede wszystkim sami pracownicy, ich bliscy, lokalny handel i drobne usługi. - podkreśla dr Marek Benio, wiceprezes Inicjatywy Mobilności Pracy.
Z informacji ZUS wynika, że w 2016 roku wydano ponad pół miliona zaświadczeń A1 potwierdzających fakt, że dana osoba, pracując czasowo w innym kraju, wciąż powinna mieć opłacane składki w Polsce.
- To w tej chwili główne źródło wiedzy na temat tego, ile osób jest delegowanych do pracy w innych krajach. Ich liczba rośnie - w 2014 roku ZUS wydał niecałe 430 tys. zaświadczeń A1, w 2015 roku już blisko 460 tys. - Warto jednak pamiętać, że wielu pracowników wyjeżdżających za granicę, np. w branży transportowej, nie pobierało dotąd zaświadczeń - informuje wiceprezes Benio.
Najwięcej zaświadczeń wydały oddziały ZUS zlokalizowane w Warszawie (ponad 57 tys. dokumentów), w Krakowie (blisko 35,7 tys.) i w Poznaniu (34,7 tys.). Niewiele mniej było w Opolu (27,9 tys.), w Gdańsku (25,7 tys.), Zabrzu (23,7 tys.) i Rzeszowie (20,9 tys.).
- Gdyby porównać liczbę poświadczeń A1 do liczby ludności i poziomu bezrobocia w poszczególnych regionach, to najwięcej na ograniczeniu delegowania pracowników straci Opolszczyzna i Podkarpacie - wskazuje dr Marek Benio.
Dla przykładu oddział ZUS w Kielcach (odpowiedzialny za powiaty kielecki i Kielce) wydał w 2016 roku 15,5 tys. zaświadczeń. Tymczasem w marcu tego roku w powiatach tych zarejestrowanych było 18 tys. bezrobotnych. Łatwo sobie wyobrazić jak bardzo wzrośnie liczba osób bez pracy, gdy dołączą do nich ci, których firmy upadły. Na podstawie materiałów wnp.pl. Całość materiału.   O Inicjatywie Mobilności Pracy Inicjatywa Mobilności Pracy to największy w Europie think tank zajmujący się tematyką delegowania pracowników. Łączymy środowiska przedsiębiorców, naukowców, prawników i urzędników, tworząc jedyne w Polsce i największe w Europie eksperckie forum wiedzy o delegowaniu pracowników. Podejmujemy działania w celu poprawy obowiązującego prawa i jego prawidłowej interpretacji oraz powstrzymania przypadków dyskryminacji polskich pracodawców i delegowanych przez nich pracowników. Naszym Członkom zapewniamy dostęp do bieżących informacji i wiedzy eksperckiej. więcej >>> WG

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ