22 stycznia, 2018

Podsumowanie Pracowni Legalnego Delegowania nt. ubezpieczeń społecznych

19 stycznia odbyły się 26. warsztaty z cyklu Pracownia Legalnego Delegowania. Tym razem tematem były ubezpieczenia społeczne pracowników delegowanych.

Mieliśmy sporo powodów, by zająć się tą tematyką. Sprawa Altun C-359/16, nowy Poradnik ZUS pt. Jak uzyskać dokument A1, do którego wspólnie z Członkami IMP przygotowaliśmy swoje uwagi, a przede wszystkim rewizja rozporządzeń 883 i 987 o koordynacji systemów ubezpieczeń społecznych. Ponadto temat ubezpieczeń często pojawiał się podczas V Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy - w pytaniach, które padły podczas warsztatu z Naczelnik Anną Siwiecką czy w punkcie konsultacyjnym ZUS uruchomionym podczas drugiego dnia Kongresu.

Art. 12, art. 13, A1...

Temat ubezpieczeń społecznych okazał się strzałem w dziesiątkę. Pracownia była rekordowa pod względem frekwencji, a także zaangażowania uczestników w dyskusję. PLD rozpoczęła się od przeglądu najnowszego orzecznictwa dotyczącego ubezpieczeń społecznych. Omówiliśmy sporo tematów związanych z art. 12, w tym kwestie podlegania, tymczasowości i zastępowania, a przy art. 13  skupiliśmy się m.in. na naprzemienności, pracy marginalnej i znacznej części działalności. Oczywiście nie zabrakło też tematów takich jak podstawa wymiaru składki, zbieg tytułów ubezpieczeniowych czy skracanie i wycofanie A1.

Ciekawe odkrycie Inicjatywy

Ponadto podzieliliśmy się ciekawym odkryciem dotyczącym podlegania bezpośrednio przed oddelegowaniem. Analizując propozycję Komisji, która chce wydłużyć okres podlegania przed delegowaniem w celu skuteczniejszego zwalczania firm-skrzynek pocztowych, zadaliśmy sobie pytanie o los osób, które z różnych przyczyn (np. rzeczywistej nieaktywności zawodowej) wypadły z systemu ubezpieczeń społecznych. Okazuje się, że w ich przypadku należy stosować regułę przypisującą ich do systemu ubezpieczeń społecznych państwa, na terenie którego mają miejsce zamieszkania, a nie lex loci laboris. Jeśli nasza interpretacja okaże się trafna, wydłużenie okresu podlegania przed delegowaniem będzie przeciwdziałało firmom-skrzynkom, nie szkodząc jednocześnie uczciwym pracodawcom, którzy chcą (w celu oddelegowania) zatrudnić osobę, która wypadła z rynku pracy. Aktualny harmonogram Pracowni Legalnego Delegowania jest dostępny tutaj. JJ O Inicjatywie Mobilności Pracy Inicjatywa Mobilności Pracy to największy w Europie think tank zajmujący się tematyką delegowania pracowników. Łączymy środowiska przedsiębiorców, naukowców, prawników i urzędników, tworząc jedyne w Polsce i największe w Europie eksperckie forum wiedzy o delegowaniu pracowników. Podejmujemy działania w celu poprawy obowiązującego prawa i jego prawidłowej interpretacji oraz powstrzymania przypadków dyskryminacji polskich pracodawców i delegowanych przez nich pracowników. Naszym Członkom zapewniamy dostęp do bieżących informacji i wiedzy eksperckiej. więcej >>>

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ