03 czerwca, 2020

Delegowanie pracowników do Francji i Niemiec po pandemii – zapraszamy na webinarium!

Przed nami 50. Pracownia Legalnego Delegowania!

Zapraszamy na jubileuszową Pracownię Legalnego Delegowania, która odbędzie się 17 czerwca 2020 r. w formie webinarium. Pracownia będzie podzielona na dwie części. Pierwsza będzie dotyczyła delegowania pracowników do Francji po pandemii COVID-19. Drugą część poświęcimy problematyce delegowania pracowników do Niemiec.

Delegowanie pracowników do Francji

Pierwszą część Pracowni poprowadzą ekspertki IMP, mec. Marta Bledniak i Agnieszka Paszkowski, znakomicie zorientowane w praktycznych aspektach związanych z delegowaniem pracowników do Francji. Poruszmy poniższe tematy:
  • Przekraczanie granicy
  • Przemieszczanie się na terenie Francji
  • Kontynuacja rozpoczętych budów
  • Podpisywanie nowych kontraktów
  • Bezrobocie techniczne (chomage technique) dla zagranicznych pracodawców bez oddziału we Francji
  • Zarządzanie relacjami wierzyciel/dłużnik
  • Wpływ kryzysu sanitarnego na kontrakty handlowe (zawieszenie, rozwiązanie, siła wyższa)
  • Terminy sądowe, przedawnienie
  • Nowe obowiązki pracodawców pod kątem odmrażania gospodarki (sektor budowlany i przewodnik zaleceń w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego na budowach)
Czas trwania pierwszej części Pracowni to godziny 10:00-12:00. W każdej godzinie 30 minut poświęcimy na prelekcję, a kolejne 30 - na serię pytań i odpowiedzi.

Delegowanie pracowników do Niemiec

Drugą część Pracowni Legalnego Delegowania poprowadzą dr Marcin Podleś i Paweł Suliga. Prowadzący omówią m.in. poniższe aspekty związane z delegowaniem pracowników do Niemiec:
  • Przekraczanie granicy polsko-niemieckiej: obowiązki po stronie niemieckiej oraz polskiej, formy odbywania kwarantanny, wyjątki od kwarantanny
  • Wpływ kryzysu sanitarnego na kontrakty handlowe z klientami niemieckimi (nadzwyczajna zmiana stosunków, siła wyższa)
  • Wybrane regulacje projektowane w Niemczech dla wdrożenia dyrektywy unijnej 2018/957, dotyczącej delegowania pracowników
  • Ulgi, zniżki, dopłaty związane z pandemią, z których mogą skorzystać firmy delegujące lub pracownicy delegowani
  • Podatek dochodowy – kiedy w Polsce, kiedy w Niemczech?
  • Klasy podatkowe – korzyści i przeszkody. Możliwość wyboru i zmiany klasy podatkowej w celu optymalizacji opodatkowania
Druga część Pracowni potrwa w godzinach 14:00-16:00. Podobnie jak w części pierwszej, pierwsza połowa każdej z godzin będzie miała charakter prelekcji, a druga - serii pytań i odpowiedzi.

O Prowadzących

  • mec. Marta Bledniak - adwokat, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Paris 1 Panthéon-Sorbonne, członek Stowarzyszenia Inicjatywa Mobilności Pracy i europejskiej sieci adwokatów CARPE IUS. Od 10 lat prowadzi kancelarie prawną z Tuluzie. Specjalizuje się w międzynarodowych transakcjach i kontraktach oraz francuskim i europejskim prawie pracy, w tym we wszystkich aspektach prawnych i praktycznych delegowania pracowników do Francji. Ma bogate doświadczenie w doradztwie gospodarczym oraz w sporach sądowych z zakresu prawa handlowego. Prowadzi szkolenia z zakresu delegowania pracowników. Z działalności uniwersyteckiej, jest członkiem komisji egzaminacyjnej do spraw aplikacji adwokackiej przy Okręgowej Izbie Adwokackiej w Tuluzie. Więcej informacji na stronie internetowej.
  • Agnieszka Paszkowski - absolwentka kierunku finanse i bankowość Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Zarządzania i Ekonomii na Uniwersytecie Paris-Est Marne-la-Vallée we Francji. Posiada 13-letnie doświadczenie we współpracy francusko-polskiej. Od 2007 roku jest odpowiedzialna za dział francusko-polski biura rachunkowego DBA, którego zadaniem jest dostarczanie kompleksowych rozwiązań w zakresie oddelegowania,rachunkowości, podatków i ubezpieczeń społecznych dla polskich firm działających na rynku francuskim. W ramach zaangażowania we francusko-polski ekosystem i we współpracę z lokalnymi administracjami, takimi jak Ambasada RP w Paryżu, Polska Izba Handlowo-Przemysłowa, Ministerstwo Pracy i Ministerstwo Finansów, pomaga polskim inwestorom i przedsiębiorcom "zrozumieć" złożoność rynku francuskiego.
  • dr Marcin Podleś - radca prawny, prowadzący bieżącą obsługę prawną przedsiębiorców, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu oraz Izby Adwokackiej w Berlinie. Adiunkt i wykładowca w Zakładzie Prawa Gospodarczego i Handlowego Uniwersytetu Wrocławskiego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu w Ratyzbonie. Wykładowca Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. Członek wspierający niemieckiej organizacji branżowej z dziedziny pracy tymczasowej – iGZ (Interessenverband Deutscher Zeitarbeitsunternehmen e.V.). Arbiter w Sądzie Arbitrażowym przy Dolnośląskiej Izbie Gospodarczej. Autor kilkudziesięciu publikacji specjalistycznych z dziedziny prawa cywilnego, handlowego i obrotu międzynarodowego. Więcej informacji na stronie internetowej.
  • Paweł Suliga - Jest prezesem kancelarii doradztwa podatkowego Dr. Klein, Dr. Mönstermann International Tax Services GmbH. Ukończył Akademię Ekonomiczną w Krakowie. Od ponad 10 lat zajmuje się prawem podatkowym. W 2010 roku został wpisany w Niemczech na listę doradców podatkowych, a w 2016 roku w Polsce. Specjalizuję się w międzynarodowym prawie podatkowym, a w szczególności w opodatkowaniu transakcji transgranicznych podatkiem dochodowym oraz podatkiem VAT. Jest autorem i współautorem podatkowych publikacji prasowych i książkowych.

Informacje praktyczne

Ze strony IMP Pracownię będą moderować dr Marek Benio i dr Marcin Kiełbasa. Koszt udziału w webinarium dla Członków IMP wynosi 90 zł netto/os., a dla osób spoza stowarzyszenia - 290 zł netto/os. Jak zawsze pracownicy naukowi zainteresowani tematyką delegowania pracowników i pracownicy administracji publicznej mogą wziąć udział w Pracowni bezpłatnie. Rejestracji można dokonać do 12 czerwca 2020 przez formularz dostępny tutaj lub wysyłając maila zawierającego imię, nazwisko, adres mailowy i numer telefonu uczestnika oraz dane do faktury/nazwę instytucji na adres joanna.jankowska@inicjatywa.eu. Zapraszamy!

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ