12 października, 2020

Rewizja rozporządzeń koordynacyjnych – zapraszamy na seminarium online!

Seminarium poświęcone koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego

16 października 2020 r. Inicjatywa Mobilności Pracy wspólnie z Organizacją Europejskich Pracodawców Technologii i Przemysłu Ceemet organizuje seminarium online poświęcone rewizji rozporządzeń ws. koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. W spotkaniu wezmą udział praktycy, eksperci i przedstawiciele unijnych instytucji. Seminarium będzie okazją do przedstawienia reprezentantom instytucji UE argumentów w odniesieniu do kwestii kluczowych dla polskich firm świadczących usługi w innych państwach członkowskich. Chodzi na przykład o definicję siedziby firmy oraz pre-notyfikację na potrzeby uzyskania formularza A1. Udział w spotkaniu potwierdziła już sprawozdawczyni, niemiecka europosłanka z grupy Socjalistów Gabriele Bischoff, europoseł Dragos Pislaru z Rumunii z grupy Liberałów RE oraz przedstawiciel Prezydencji Niemieckiej. Liczymy także na udział przedstawiciela Komisji Europejskiej.

Rejestracja na seminarium

Spotkanie odbędzie się w piątek 16 października 2020 r. w godzinach 13:00-15:00 za pośrednictwem platformy Zoom. Spotkanie jest bezpłatne i odbędzie się w języku angielskim. Aby wziąć udział w webinarium wystarczy zarejestrować się przez ten formularz. 15 października zarejestrowani uczestnicy otrzymają link do wydarzenia i program seminarium. Podczas rejestracji można zadać pytania, na które odpowiedzi chce się poznać w trakcie dyskusji. Zapraszamy!

Negocjacje dotyczące rewizji rozporządzeń koordynacyjnych

30 września 2020 r. odbył się pierwszy trilog ws. rewizji rozporządzeń koordynacyjnych prowadzony pod przewodnictwem Prezydencji Niemieckiej. Spotkanie nie przyniosło żadnych konkretnych rozstrzygnięć. W związku z tym kolejne trilogi planowane są na koniec października oraz połowę listopada. Podczas dyskusji definicji siedziby firmy Prezydencja Niemiecka, jako konieczny element porozumienia, wskazała wykreślenie kryterium czasu pracy. Propozycja ta nie spotkała się z akceptacją ze strony sprawozdawczyni Gabriele Bischoff, ale potwierdziła konieczność dalszych prac i wprowadzenia zmian w definicji. Negocjatorzy omówili także kwestię pre-notyfikacji, czyli obowiązku poinformowania instytucji właściwej w kraju wysyłającym o oddelegowaniu pracownika w celu uzyskania formularza A1. Ustalono, że od tego obowiązku zwolnione będą podróże służbowe oraz delegowania krótkoterminowe. Pojawiła się także propozycja, aby zwolnienie to nie było dostępne w wybranych sektorach np. budownictwie. Wszystkich, którzy chcą mieć wpływ na ostateczny kształt rozporządzeń koordynacyjnych, zachęcamy do zarejestrowania się i aktywnego udziału w webinarium!

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ