03 maja, 2021

Webinarium nt. delegowania pracowników do Niemiec – zapraszamy!

61. Posting Lab

Najbliższe webinarium z cyklu Posting Lab poświęcimy delegowaniu pracowników do Niemiec. Problematykę przybliży uczestnikom mec. Beata Donay, którą z pewnością pamiętają wszyscy, którzy wzięli udział w jednym z Europejskich Kongresów Mobilności Pracy. Ponownie spotkamy się online, za pośrednictwem platformy Zoom. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych już  w piątek 28 maja!

Gość specjalny: mec. Beata Donay

Niemiecka praktyka stosowania zrewidowanej dyrektywy 2018/957

I. Dyrektywa 2018/957 dotyczącą delegowania pracowników w świetle niemieckiej ustawy o pracownikach delegowanych
  1. Zakwalifikowanie pracowników do właściwego układu zbiorowego pracy w Niemczech;
  2. Składniki “wynagrodzenia” pracowników delegowanych (takie samo wynagrodzenie za tę samą pracę w tym samym miejscu);
  3. Poszerzony katalog warunków pracy obowiązujących obligatoryjnie dla pracowników delegowanych według §2 ustawy o delegowaniu (AEntG);
  4. Koszty zakwaterowania, wyżywienia i podróży pracowników delegowanych;
  5. “Delegowanie długoterminowe” w świetle niemieckiego prawa pracy:
  •  Przepisy niemieckiego prawa pracy znajdujące zastosowanie w przypadku delegowania pracownika na okres dłuższy niż 12 miesięcy - kogo mogą dotyczyć?
  • Jak przedłużyć okres 12 miesięcy oddelegowania do 18 miesięcy?
  • Co w sytuacji, gdy przedłużenie będzie niemożliwe?
6. Obliczanie okresu oddelegowania (indywidualne i kumulatywne)
  • Okres “zatrudnienia” na terenie Niemiec wg AEntG, a okres “oddelegowania” do Niemiec wg dyrektywy 2018/957;
  • Przerwy wliczane i nie wliczane do okresu oddelegowania
  • To samo zadanie w tym samym miejscu dla tego samego pracodawcy
II. Jak w praktyce przedsiębiorstwa delegującego do Niemiec w 2021 r. stosować przepisy o delegowaniu obowiązujące po 30 lipca 2020 r. - praktyczne wskazówki. III. Pytania uczestników. IV. Podsumowanie. Moderatorzy: Marek Benio, Marcin Kiełbasa

Prowadząca - mec. Beata Donay

Beata Donay ukończyła prawo na Uniwersytecie w Kolonii. Od 2004 roku jest adwokatem (Rechtsanwältin) w kancelarii WENDLER TREMML w Düsseldorfie i zajmuje się głównie doradztwem na rzecz przedsiębiorstw zagranicznych wykonujących usługi w Niemczech i delegujących pracowników w tym celu do Niemiec. Specjalizuje się w prawie pracy, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii delegowania pracowników oraz zagadnień transgranicznych w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Współautorka poradnika z serii „ABC polskiego przedsiębiorcy w Niemczech” na temat wybranych zagadnień związanych z kontrolami przeprowadzanymi przez niemieckie urzędy i instytucje.

Informacje praktyczne

Pracownia odbędzie się w formie webinarium na platformie Zoom w piątek 28 maja w godzinach 11-14:00. Rejestracji można dokonać wysyłając mailowe zgłoszenie na adres kontakt@inicjatywa.eu lub przez formularz dostępny tutaj. Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko uczestnika (uczestników), nazwę firmy/instytucji, adres mailowy i numer telefonu oraz dane do faktury (w przypadku płatnego uczestnictwa). Na zgłoszenia czekamy do 24 maja 2021. Koszt udziału w webinarium dla Członków ELMI wynosi 300 zł netto/os., a dla osób spoza stowarzyszenia – 750 zł netto/os. Pracownicy naukowi zainteresowani tematyką delegowania pracowników i pracownicy administracji publicznej mogą wziąć udział w Pracowni bezpłatnie. Zapraszamy!  

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ