14 lutego, 2017

PE: w czwartek pierwsza oficjalna debata w PE dot. rewizji dyrektywy o delegowaniu

Już 16 lutego na posiedzeniu Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego odbędzie się pierwsza oficjalna debata. Dotyczyć będzie propozycji rewizji Dyrektywy o delegowaniu pracowników. Jest to pierwsza okazja by poznać oficjalne stanowiska europosłów z poszczególnych frakcji i państw członkowskich. Co ważne - po raz pierwszy będziemy mogli dowiedzieć się w jakim kierunku zmierzać będą propozycje poprawek do projektu przedstawionego przez Komisję Europejską. Inicjatywa poprzez swoje liczne działania intensywnie angażuje się w prace nad tym, żeby rewizja dyrektywy chroniła pracowników, a nie tylko służyła do wyeliminowania ich pracodawców z europejskiego rynku. Staramy się zastępować stereotypy faktami i rzetelną wiedzą o mechanizmie delegowania pracowników. Mechanizmie, który jest zjawiskiem z każdej perspektywy korzystnym dla funkcjonowania europejskiego rynku i samych pracowników. Przy tym jest błędnie utożsamiany ze zjawiskami nielegalnymi, takimi jak np. praca na czarno czy fałszywe samozatrudnienie. Obawy dotyczące propozycji Komisji Europejskiej zawarliśmy w naszym stanowisku. Na konferencji największych europejskich think tanków w Brukseli, zorganizowanej przez poseł Danutę Jazłowiecką z frakcji EPP okazało się, że eksperci są zaniepokojeni projektem (więcej o konferencji think tanków TUTAJ). Według ekspertów propozycja nie dotyka prawdziwego źródła problemu nadużyć przeciwko prawom pracowników. Realizuje ona ukryty cel, którym jest pozbawienie firm z biedniejszych państw unijnych możliwości konkurowania na rynkach państw bogatych.
"Mamy nadzieję, że rok, który upłynął od opublikowania propozycji projektu przez Komisję Europejską, był dla posłów okazją do zaznajomienia się z faktami na temat delegowania pracowników. Ich świadomość pozwala na odróżnienie walki o równą płacę za tą samą pracę w całej Unii Europejskiej od innych przepisów. Przepisów które odizolują pracowników i ich pracodawców z biedniejszych państw unijnych od ich bogatszych sąsiadów."
Z uwagi na wizytę premiera Kanady Justina Trudeau, posiedzenie zostało przesunięte z godz. 11.00 na 9.00. Będziemy na bieżąco informować o jego przebiegu m.in. na Twitterze. MZ O Inicjatywie Mobilności Pracy Inicjatywa Mobilności Pracy to największy w Europie think tank zajmujący się mobilnością pracy oraz delegowaniem pracowników. Od 2013 roku stara się łączyć środowisko naukowców, przedsiębiorców, związków zawodowych i urzędników administracji, tworząc jedyne w Polsce i największe w Europie merytoryczne forum wiedzy o delegowaniu pracowników w ramach swobody świadczenia usług. 

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ